Obecnie tzw. dieta śródziemnomorska cieszy się dużym powadzeniem. Czy jednak starożytni Grecy i Rzymianie także przestrzegali jej zasad? Co „na co dzień” i „od święta” gościło na ich stołach? Jak wyglądało menu, biedaków, legionistów i wystawnych greckich i rzymskich uczt? Co serwowały antyczne fast foody? Czym karmili się bogowie i jakie składano im ofiary?
Event Schedule Hall: 2 Aula Wykładowa
Tajemnicza Kirke i magiczna mandragora
Centralną postacią wykładu będzie Kirke, urodzona wśród bogów, córka najpotężniejszego z tytanów – boga słońca Heliosa. Od narodzin była dla innych bogów niezbyt urodziwa i za mało potężna, nie zasługiwała nawet na miano boginki – była nimfą. Kiedy pokazała swoją siłę – bogowie byli wystraszeni.
O miłości i seksualności u Greków i Rzymian
przerwa
Mitologiczne morderstwa (nie)doskonałe
Mitologiczne morderstwa (nie)doskonałe – to spojrzenie na przewijające się w mitach problemy winy i kary w odniesieniu do zabójstw jako najpoważniejszych czynów przeciwko porządkowi nie tylko ludzkiemu, ale i boskiemu.
Współcześni Argonauci
Czy nieśmiały Cyklop nauczy się nawiązywać przyjaźnie? W jakim celu koty budują ser trojański? Dlaczego Herakles chce zostać lekarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w utworach kultury dziecięcej i młodzieżowej, która czerpie z mitologii, by wspierać młodych ludzi w procesie dojrzewania, gdy kształtują oni własną tożsamość i mierzą się z wyzwaniami współczesności.
Mitologia eksperymentalna
Zeus to główne bóstwo greckiego panteonu, a głównym atrybutem Zeusa jest piorun. Żeby zrozumieć, jak Zeus mógł miotać piorunami, należy zacząć od wyjaśnienia, co to jest elektryzowanie ciał.