Czytają:
11.30–11.45 Joanna Szczepkowska
11.45–12.00 prof. dr hab. Andrzej Majhofer
12.00–12.15 Urszula Jotel, Maciej Adamczyk
12.15–12.30 Wiktoria Gorodeckaja
Dzień 1
„Dialog pokoleń” – ogólnopolskie czytanie fragmentów „Mitologii” Jana Parandowskiego
„Jan Parandowski i Jego Mitologia” – sesja biograficzna poświęcona życiu i twórczości Jana Parandowskiego
W ramach sesji biograficznej zostanie zaprezentowana postać Jana Parandowskiego, pisarza należącego do formacji XX-wiecznej inteligencji polskiej, ukształtowanej w duchu dziewiętnastowiecznych kanonów naukowych i społecznych.
przerwa
Na stołach ludzi i bogów, czyli o antycznych smakołykach
Obecnie tzw. dieta śródziemnomorska cieszy się dużym powadzeniem. Czy jednak starożytni Grecy i Rzymianie także przestrzegali jej zasad? Co „na co dzień” i „od święta” gościło na ich stołach? Jak wyglądało menu, biedaków, legionistów i wystawnych greckich i rzymskich uczt? Co serwowały antyczne fast foody? Czym karmili się bogowie i jakie składano im ofiary?
Tajemnicza Kirke i magiczna mandragora
Centralną postacią wykładu będzie Kirke, urodzona wśród bogów, córka najpotężniejszego z tytanów – boga słońca Heliosa. Od narodzin była dla innych bogów niezbyt urodziwa i za mało potężna, nie zasługiwała nawet na miano boginki – była nimfą. Kiedy pokazała swoją siłę – bogowie byli wystraszeni.
O miłości i seksualności u Greków i Rzymian
przerwa
„Olimp – nie tylko nektar i ambrozja” – wystawa edukacyjna
Wystawa edukacyjna z eksperckim oprowadzaniem i sesją zdjęciową z bogami na Olimpie.
Mitologiczne morderstwa (nie)doskonałe
Mitologiczne morderstwa (nie)doskonałe – to spojrzenie na przewijające się w mitach problemy winy i kary w odniesieniu do zabójstw jako najpoważniejszych czynów przeciwko porządkowi nie tylko ludzkiemu, ale i boskiemu.
- 1
- 2