Współcześni Argonauci

wykład

19 października 2024 roku, sobota, godz. 17.00

 

Kulturowy kod mitologii

warsztat [quiz o dziedzictwie mitologii w kulturze]

20 października 2024 roku, niedziela

  1. grupa: 12.30-13.30

grupa wiekowa: 11-15 lat, limit osób w grupie: 20

  1. grupa: 14.00-15.00

grupa wiekowa: 11-15 lat, limit osób w grupie: 20

 

„Dialog pokoleń” – ogólnopolskie czytanie fragmentów mitologii

czytanie – wersja dla dzieci

20 października 2024 roku, niedziela, godz. 11.25-11.40

 

***

Współcześni Argonauci

wykład

Czy nieśmiały Cyklop nauczy się nawiązywać przyjaźnie? W jakim celu koty budują ser trojański? Dlaczego Herakles chce zostać lekarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w utworach kultury dziecięcej i młodzieżowej, która czerpie z mitologii, by wspierać młodych ludzi w procesie dojrzewania, gdy kształtują oni własną tożsamość i mierzą się z wyzwaniami współczesności. Wykład przybliży tematykę recepcji antyku w tym kontekście, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji na przykładzie realizowanego na Wydziale „Artes Liberales” UW projektu The Modern Argonauts: A Multicultural Educational Programme Preparing Young People for Contemporary Challenges through an Innovative Use of Classical Mythology (Współcześni Argonauci: Wielokulturowy program edukacyjny przygotowujący młodzież do wyzwań współczesności poprzez nowatorskie wykorzystanie greckiej i rzymskiej mitologii). Projekt ten jako pierwszy w humanistyce w Polsce otrzymał wsparcie w postaci grantu Proof of Concept Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Jego efektem będzie podręcznik z wersją interaktywną, w którego tworzeniu uczestniczą eksperci z Europy, Afryki, Azji, Stanów Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Mity antyczne przedstawione w podręczniku pozwolą poruszyć z młodzieżą kwestie istotne dla naszych współczesnych społeczeństw, np. postępu (Prometeusz), niepełnosprawności (Hefajstos) i ekologii (Posejdon).

 

Kulturowy kod mitologii

warsztat

współpraca: Sonya Nevin, Marta Pszczolińska

Quiz mitologiczny dla młodzieży w wieku 11–15 lat na temat obecności mitologii w życiu codziennym, połączony z zadaniem kreatywnym. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów na skrzydłach wyobraźni polecą w kosmos z greckimi bogami, zanurkują w głąb oceanu w poszukiwaniu mitologicznej fauny, a także wyruszą na spotkanie z największym bohaterem mitologii – Heraklesem. Obejrzą poświęconą mu animację zrealizowaną na podstawie wazy greckiej i stworzą zarys scenariusza własnego filmu o przygodach herosa w naszych czasach.

 

***

prof. dr hab. Katarzyna Marciniak

biogram

Katarzyna Marciniak jest badaczką antyku i jego recepcji w kulturze. Ukończyła filologię klasyczną oraz italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, jest absolwentką MISH UW. Kieruje Ośrodkiem Badań nad Tradycją Antyczną na Wydziale „Artes Liberales” UW. Rozprawę doktorską, poświęconą przekładom Cycerona z greki na łacinę, napisała pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Axera i obroniła z wyróżnieniem w 2004 roku. Habilitację uzyskała w 2009, a tytuł naukowy profesora w 2019 roku. Stworzyła międzynarodowy program badań nad recepcją antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej – „Our Mythical Childhood” („Nasze Mityczne Dzieciństwo”), na który uzyskała grant Fundacji Loeb Classical Library (USA), nagrodę Fundacji Alexandra von Humboldta (Niemcy) oraz – po raz pierwszy w Polsce w dziedzinie humanistyki – granty Consolidator i Proof of Concept Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Jest dwukrotną stypendystką Rządu Republiki Włoskiej, laureatką Nagrody Naukowej „Polityki” i tytułu „Młodego Ambasadora Polszczyzny”. Przez dwie kadencje pełniła funkcję Ambasadora Naukowego Fundacji Humboldta w Polsce. Zajmuje się popularyzacją antyku. Wprowadza młodych czytelników w świat mitów jako autorka serii „Moja pierwsza mitologia”, a dla nieco starszych napisała książkę „Mitologia grecka i rzymska. Spotkania ponad czasem”, która została uhonorowana Nagrodą Klio. Pisze też wiersze dla dzieci o kotach korzystających z internetu i komarach, które tańczą tango. Jej tomik „Alfabet wśród zwierząt” otrzymał nominację w konkursie „Książka Roku 2016” PS IBBY.