Jak stworzyć zaczarowany ogród – Mitologiczne Botanicum

warsztat [monotypia]

20 października 2024 roku, niedziela

  1. grupa: 11.30-12.30

grupa wiekowa: 6-8 lat, limit osób w grupie: 15

  1. grupa: 13.00-14.00

grupa wiekowa: 9-12 lat, limit osób w grupie: 15

 

Warsztat botaniczno-artystyczny składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części, podczas pokazu slajdów, uczestnicy poznają najbardziej typowe rośliny związane z florą Grecji. Botaniczne opowieści o roślinach zostaną wzbogacone o wątki mitologiczne, podkreślające znaczenie roślin w kulturze starożytnej Grecji i ich ścisły związek z mitologią.

W drugiej części warsztatu uczestnicy samodzielnie wykonają zakładki do książki lub/ i (do wyboru) ozdobne kartki. Wykorzystamy technikę monotypii, gdzie przy pomocy kolorowych tuszy drukarskich będziemy utrwalać na papierze fragmenty żywych roślin, także należących do flory Grecji.

 

***

Ewa Szachowska

biogram

Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013). Współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali, prowadziła dla warszawskiej Zachęty oprowadzania botaniczne do wystawy Rhizopolis Joanny Rajkowskiej (2021). Współpracuje jako ekspertka z Wyprawami ze Sztuką (2022, 2023). Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej.

Ukończyła wydział ogrodniczy warszawskiej SGGW ze specjalizacją: rośliny ozdobne. Jej drugą pasją jest świat roślin, do którego często odwołuje się w czasie prowadzonych wykładów z historii sztuki (m.in. seria wykładów „W ogrodzie sztuki” tematycznie związanych z ogrodami i historią ilustracji botanicznej dla Fundacji Art Transfer). Swoimi roślinnymi fascynacjami dzieli się prowadząc spacery edukacyjne i warsztaty tematyczne w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego (od 2019).