Tajemnicza Kirke i magiczna mandragora

wykład

19 października 2024 roku, sobota, godz. 13.45

 

Centralną postacią wykładu będzie Kirke, urodzona wśród bogów, córka najpotężniejszego z tytanów – boga słońca Heliosa. Od narodzin była dla innych bogów niezbyt urodziwa i za mało potężna, nie zasługiwała nawet na miano boginki – była nimfą. Kiedy pokazała swoją siłę – bogowie byli wystraszeni. Za strach bogów musiała zapłacić wygnaniem i samotnością. Została wygnana na wyspę Ajaja. Na wyspie pełnej roślinności Kirke odkryła swoje powołanie. Zgłębiając tajemnicze moce roślin, odkryła, że po zastosowaniu specjalnych mieszanek ziół i eliksirów, posiada czarodziejskie moce.

Niektóre gatunki roślin dzięki swej oryginalności budziły od wieków magiczne skojarzenia. Doskonałym przykładem jest tutaj mandragora lekarska (Mandragora officinarum), której wyjątkowy korzeń do złudzenia przypomina postać ludzką. Według mitów czarodziejka Kirke w swoim ogrodzie miała hodować magiczną mandragorę i przyrządzać z niej miłosne eliksiry. I tak mandragora została rośliną czarownic, które używały jej do przygotowywaniu swych mrocznych i straszliwych czarów. Używano jej m.in. do przywoływania demonów, rzucania klątw i uroków oraz wywoływania plag. Była nieodłącznym elementem sabatów, a każda, nawet najpotężniejsza czarownica, czerpała swą mroczną moc z jej korzenia.

 

***

Dorota Szubierajska

biogram

Kuratorka działu roślin ozdobnych, użytkowych i róż w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 30 lat jest ogrodnikiem z zamiłowania i z wykształcenia. Absolwentka Technikum Terenów Zieleni im. Czesława Nowaka w Radzyminie oraz Wydziału Ogrodnictwa i Biotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wychowywała się w pięknym ogrodzie babci wśród wiosennych, letnich i jesiennych kwiatów, które wypełniały wszystkie zakątki babcinego ogrodu. Ogród Botaniczny, w którym pracuje od 25 lat, to dla Niej magiczna przestrzeń, którą z pasją pielęgnuje i tworzy. To miejsce sprawiło, że Jej pasja stała się jednocześnie zawodem i spełnieniem dziecięcych marzeń.

W ogrodzie zajmuje się uprawą i pielęgnacją roślin ozdobnych, które używane są do obsadzania zabytkowego parteru kwiatowego w Parku Ogrodu. Tworzy przestrzenie pełne kolorów, zapachów kwiatów i roślin, które dają pożywienie zapylaczom. Opiekuje się kolekcją roślin użytkowych i leczniczych. Od dwóch lat zakłada także rabatę historyczną, która odkrywa przed nami tradycje kultury agrarnej i kulinarnej naszych słowiańskich przodków. Ukazuje, dokąd zmierzali średniowieczni handlarze i jakie rośliny przywozili ze sobą odkrywcy Nowego Świata. Praca w ogrodzie daje Jej wiele radości, kiedy codziennie obserwuje jak budzi się życie w tym zakątku zielonego świata. Jej życiowe motto to stare chińskie powiedzenie: „Chcesz być przez całe życie szczęśliwym człowiekiem – zostań ogrodnikiem”