O Festiwalu
W 2024 roku przypada 100. rocznica wydania „Mitologii” Jana Parandowskiego (pełny tytuł: „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian”) – książki z pogranicza prozy fabularnej i eseju, podejmującej temat mitów starożytnych Greków i Rzymian i ich kultury. Książka ta, wydana w 1924 r., z czasem weszła do kanonu lektur szkolnych, stała się dla wielu pokoleń czytelników podstawowym źródłem wiedzy o antyku i z czasem jedną z najważniejszych książek polskiej kultury.
Ogólnopolski Festiwal Mitologiczny „Mitologia – instrukcja obsługi (we) współczesności” to przedsięwzięcie Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Uniwersytetem Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego podjęte dla uczczenia tej 100. rocznicy i ukazania, jak mity Greków i Rzymian oraz ich dziedzictwo kulturowe funkcjonują w świecie współczesnym.
Dwudniowy festiwal mitologiczny ma być interaktywną platformą spotkań łączącą różne pokolenia: dzieci i młodzież szkolną, studentów, osoby aktywne zawodowo i seniorów – wszystkich tych, którzy o mitach i kulturze Śródziemnomorza chcą dowiedzieć się więcej, poznawać mity i ich kulturowe kontynuacje przez doświadczenie i tą wiedzą dzielić się później z innymi. Festiwal został pomyślany jako przestrzeń łączącą wokół wspólnych wartości jakimi są spuścizny Greków i Rzymian, będące korzeniami współczesnej Europy.
Ogólnopolski Festiwal Mitologiczny odbędzie się 19 i 20 października 2024 r., w weekend i będzie podzielony na dwa dni: popularnonaukowy (sobota) i rodzinny (niedziela). W ramach festiwalu odbędzie się sześć wydarzeń:
Dzień popularnonaukowy z mitologią – obejmujący cykl siedmiu wykładów popularnonaukowych.
„Olimp – nie tylko nektar i ambrozja” – wystawa edukacyjna.
„Jan Parandowski i Jego Mitologia” – sesja biograficzna poświęcona życiu i twórczości Jana Parandowskiego.
„Dialog pokoleń” – ogólnopolskie czytanie fragmentów „Mitologii” Jana Parandowskiego, w dzień rodzinny czytanie fragmentów „Mojej pierwszej mitologii” Katarzyny Marciniak.
Dzień rodzinny z mitologią – obejmujący cykl 14 warsztatów dla rodzin z dziećmi.
„Labirynt Minotaura” – terenowa gra edukacyjna.
Wydarzenia prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i zaproszonych gości mają ukazywać wielkie dziedzictwo kultury Śródziemnomorza, której częścią jest polska kultura, a także uświadamiać, iż mity Greków i Rzymian towarzyszą nam nieustannie, w coraz to nowszych odsłonach i są kluczem do zrozumienia współczesności.