Galeria: dzień rodzinny
Ogólnopolski Festiwal Mitologiczny – tak było!
Dzień drugi – rodzinny
Zapraszamy do obejrzenia galerii ukazującej wydarzenia drugiego dnia Ogólnopolskiego Festiwalu Mitologicznego „Mitologia – instrukcja obsługi (we) współczesności” – dnia rodzinnego, który odbył się 20 października 2024 roku w gmachu Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 55 w Warszawie.
Gości drugiego dnia festiwalowego powitała dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka, Dyrektor Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego, Partnera strategicznego w realizacji Festiwalu. W imieniu Organizatora i Zarządu Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego głos zabrała mgr Karolina Żardecka-Górska, Kierownik Biura FUW, która nawiązała do historycznych okoliczności powstania gmachu dydaktycznego przy ul. Dobrej 55, w którego przestrzeniach odbywa się Festiwal – Fundacja UW sfinansowała projekt tego budynku, będącego główną siedzibą dwóch Wydziałów: Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej, a także innych licznych jednostek uniwersyteckich. Życzyła także wszystkich Uczestnikom, dzieciom i ich rodzicom, wspaniałej zabawy, niezapomnianych emocji, przeżyć i doświadczeń. Podziękowała również wszystkim osobom zaangażowanym w wielomiesięczną organizację przedsięwzięcia, w tym zespołowi Uniwersytetu Otwartego UW, Gościom przeprowadzającym warsztaty, Twórczyniom wystawy i opowieści o bogach na Olimpie, Twórcom identyfikacji wizualnej, a także pomysłodawcy Festiwalu i koordynatorowi, Maciejowi Czeszewskiemu.
Dzień rodzinny rozpoczął się „Dialogiem pokoleń” – ogólnopolskim czytaniem fragmentów „Mojej pierwszej mitologii” (tomy I i II, PWN, Warszawa 2021) autorstwa Katarzyny Marciniak, mitologii napisanej od podstaw z myślą o najmłodszych czytelnikach, wzbogaconej jednocześnie o kontekst współczesny i tłumaczącej w scenkach sytuacyjnych znaczenia mitologizmów utrwalonych w języku.
Jako pierwszy czytał Gość Honorowy Festiwalu, Joanna Szczepkowska, która przybliżyła młodym słuchaczom dwa fragmenty: „Niezwykły wyskok Ateny” (o narodzinach bogini mądrości i sprawiedliwej wojny, z tomu I) oraz „Bogaty jak Midas” (o frygijskim królu, którego dotyk zamieniał wszystko w złoto, z tomu II). Lekturę fragmentów „Mojej pierwszej mitologii” kontynuowała jej Autorka, prof. dr hab. Katarzyna Marciniak, która zapoznała audytorium z grecką gościnnością, czytając rozdział „Gościnność Filemona i Baucis” (z tomu I). Z kolei Magda Miśka-Jackowska wprowadziła dzieci i ich rodziców w klimat opowieści o heroldzie bogów, czytając rozdział „Pierwsze kroki Hermesa” (z tomu I). Na koniec ogólnopolskiego czytania fragment o Demeter, pradawnej bogini przyrody połączonej ze swoją córką, Korą pt. „Pory roku Demeter i Kory” (z tomu I) przeczytała dr Joanna Gocłowska-Bolek.
Po ogólnopolskim czytaniu w wersji dla dzieci Uczestnicy festiwalu mogli podziwiać wystawę edukacyjną „Olimp – nie tylko nektar i ambrozja” w formie ośmiometrowej grafiki przedstawiającej starożytne bóstwa na Olimpie. Podobnie jak w dniu popularnonaukowym oprowadzanie po wystawie przygotowała Barbara Strycharczyk, tym razem w wersji zrozumiałej dla małych odbiorców.
Równolegle z ogólnopolskim czytaniem rozpoczął się cykl 14 warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez siedmiu wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach.
Podczas warsztatów pt. „Starożytne ilustracje” Aleksandra Michalska-Szwagierczak wprowadziła młodych adeptów w trudną sztukę greckiego malarstwa wazowego. Uczestnicy warsztatów mili okazję w technice wydrapywanki stworzyć własną wazę w stylu czerowofigurowym.
Ewa Szachowska z Ogrodu Botanicznego UW wtajemniczyła uczestników warsztatu w tajniki szlachetnej techniki graficznej, monotypii. Dzieci za pomocą specjalnych wałków miały okazję stworzyć niepowtarzalne odbitki starożytnych roślin, tworząc Mitologiczne Botanicum jak w tytule warsztatu.
Elżbieta Wasiuczyńska inspirowała uczestników swoich warsztatów pt. „Niezwykłe istoty. Skrzydła, płetwy i kopyta” do tworzenia hybrydalnych stworzeń, puszczenia wodzy wyobraźni i nieograniczania się w technice kolorowych markerów. Dzięki temu powstały prace przedstawiające fantastyczne istoty zbudowane z elementów różnych stworzeń.
Jak wyglądało codzienne życie w starożytnym Rzymie i Atenach? – wyjaśniał Paweł Dziechciarz razem z Agnieszką Łukowską-Dziechciarz podczas warsztatów o tej samej nazwie. Uczestnicy warsztatów mogli na własne oczy zobaczyć starożytne artefakty, a nawet ich dotknąć.
Doktor Maciej Słomczyński podczas zajęć warsztatowych „Kości zostały rzucone – gry planszowe Greków i Rzymian” umożliwił uczestnikom rozegranie antycznych planszówek. Główną atrakcją była gra w słynną Petteię. Oprócz dobrej zabawy rozgrywający uczyli się dawnych strategii, aby pokonać swoich przeciwników.
Prof. dr hab. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW wprawiał w zdumienie uczestników swojego warsztatu z elementami eksperymentów fizycznych pt. „Jak działa piorun Zeusa i inne artefakty olimpijskich bogów”. Osią tematyczną swoich pokazów, w których asystowali uczestnicy zajęć, profesor Wysmołek uczynił elektryzowanie ciał. Poza tym w czasie kolejnych eksperymentów zapoznał uczestników z zasadą działania silnika elektrycznego i zjawiskiem lewitacji magnetycznej, odkrywając przy okazji, że prawa fizyki to nie zjawiska magiczne.
Quiz o dziedzictwie mitologii w kulturze pt. „Kulturowy kod mitologii” przeprowadziła w asyście swoich anglojęzycznych współpracowników, dr Sonyi Nevin i Steve’a Simonsa, prof. dr hab. Katarzyna Marciniak z Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną UW. Młodzi odbiorcy mieli m.in. możliwość zanurkowania w głąb oceanu w poszukiwaniu mitologicznej fauny, a także stworzenia zarysu scenariusza własnego filmu o przygodach Heraklesa we współczesnym świecie.
Wszyscy biorący udział w warsztatach mogli odebrać pamiątkowy dyplom uczestnictwa, zakładkę magnetyczną do książki z wizerunkiem Zeusa lub Ateny, a także otrzymali „Mythology Colouring Book. Mitologiczne Florarium” – książkę do kolorowania z wizerunkami mitologicznych postaci i kwiatów z nimi związanych, wraz z opisami mitologicznymi i botanicznymi. W zajęciach warsztatowych wzięło udział 217 dzieci.
Oprócz cyklu warsztatów tematycznych główną atrakcją dnia rodzinnego była edukacyjna gra terenowa „Labirynt Minotaura” zorganizowana i przeprowadzona przez Zespół Uniwersytetu Otwartego UW, którego aktorzy wcielili się w postacie z mitu o słynnym labiryncie pod pałacem w Knossos. Na uczestników gry czekało 10 ekscytujących stanowisk inspirowanych mitycznymi bohaterami. Każde zadanie przybliżało Uczestników do ostatecznego celu – spotkania z Minotaurem. Wśród zadań o różnym stopniu trudności i skomplikowania były m.in.: pokonanie toru przeszkód inspirowanego labiryntem (stanowisko: Mistrz Przeszkód), rozwiązanie zagadek sprytnego króla Minosa (Zagadki Króla Minosa), wykonanie własnych papierowych skrzydeł Ikariosa (Skrzydła Ikariosa). Dziesięć zadań nie jednemu Uczestnikowi zajęło kawałek popołudnia, jednak końcowe spotkanie z Minotaurem wynagradzało wszelkie trudy. Dzieci, które zdobyły osiem z dziesięciu pieczątek możliwych do zdobycia na wszystkich stanowiskach/zadaniach podczas gry, otrzymały pamiątkowy dyplom i polaroidowe zdjęcie z samym Minotaurem. W edukacyjnej grze terenowej „Labirynt Minotaura” wzięło udział ok. 450 osób.
Przez cały dzień rodzinny Ogólnopolskiego Festiwalu Mitologicznego w jego różnych lokalizacjach w budynku przy ul. Dobrej 55 można było spotkać Atenę-Minerwę, w którą podobnie jak pierwszego dnia wcieliła się dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka, Dyrektor Uniwersytetu Otwartego UW. Z cierpliwością i rozwagą bogini Ateny odpowiadała na wszystkie pytania małych uczestników dnia rodzinnego i przybliżała im historię o labiryncie Minotaura.
Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Mitologicznego była Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego (www.fuw.pl), Partnerem strategicznym wydarzenia – Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego (www.uo.uw.edu.pl).