Galeria: dzień popularnonaukowy

Home / Galeria: dzień popularnonaukowy

Ogólnopolski Festiwal Mitologiczny – tak było!

Dzień pierwszy – popularnonaukowy

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii ukazującej wydarzenia pierwszego dnia Ogólnopolskiego Festiwalu Mitologicznego „Mitologia – instrukcja obsługi (we) współczesności” – dnia popularnonaukowego, który odbył się 19 października 2024 roku w gmachu Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 55 w Warszawie.

Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Mitologicznego była Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego (www.fuw.pl), Partnerem strategicznym wydarzenia – Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego (www.uo.uw.edu.pl).

Fundację Uniwersytetu Warszawskiego reprezentowali: prof. dr hab. Andrzej Majhofer – Przewodniczący Zarządu Fundacji UW i Karolina Żardecka-Górska, Kierownik Biura Fundacji UW. Prof. Andrzej Majhofer w swoim wystąpieniu wprowadził publiczność w okoliczności festiwalu, odbywającego się w 100. rocznicę wydania „Mitologii” Jana Parandowskiego.

Partnera strategicznego reprezentowała dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka, Dyrektor Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego, która powitała przybyłych Gości i Uczestników festiwalu. Z gracją i jednocześnie antyczną powagą uczyniła to, występując jako Atena-Minerwa, w zbroi, hełmie, z łukiem i nieodłączną tarczą egidą.

W imieniu Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Warszawskiego Ogólnopolski Festiwal Mitologiczny otworzył dr hab. Adam Niewiadomski, prof. ucz., który życzył wszystkim Gościom i Uczestnikom starożytnych emocji i klimatów.

Gościem Honorowym festiwalu była Joanna Szczepkowska, wnuczka Jana Parandowskiego, która w swojej mowie na rozpoczęcie festiwalu wspominała autora „Mitologii” i ich relacje w dzieciństwie.

Podczas ogólnopolskiego czytania fragmentów „Mitologii” Jana Parandowskiego pt. „Dialog pokoleń” wystąpili: Joanna Szczepkowska (Gość Honorowy, która przeczytała fragment o początkach świata i wyłonieniu się z Chaosu pierwszych bogów), prof. dr hab. Andrzej Majhofer (Fundacja UW, Wydział Fizyki UW, który przeczytał fragment mitu o Dedalu i Ikarze), Urszula Jotel (Klasa klasyczna, XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie, która przeczytała fragment mitu o Orfeuszu i Eurydyce), Maciej Adamczyk (Wydział „Artes Liberales” UW, który przeczytał fragment mitu o Hefajstosie), Wiktoria Gorodeckaja (aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, która przeczytała fragmenty mitów z Argolidy – o Perseuszu, Meduzie i Danaidach).

Sesję biograficzną poświęconą życiu i twórczości Jana Parandowskiego poprowadziła dr hab. Grażyna Pawlak z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autorka monografii „Jan Parandowski. Życie i twórczość” odsłaniając przed słuchaczami różne oblicza pisarza.

Wykłady w pierwszej części wygłosili: prof. dr hab. Piotr Dyczek, który mówił o starożytnych kulinariach i ucztowaniu, Dorota Szubierajska, która przybliżyła postać Kirke i jedną z tajemniczych roślin – mandragorę. Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski rozprawiał o zawiłościach seksualności i miłosnych uniesieniach starożytnych Greków i Rzymian.

Kolejnym punktem programu było oprowadzanie po wystawie autorstwa Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak w formie wielkopowierzchniowej grafiki pt. „Olimp – nie tylko nektar i ambrozja”. Otwarcia wystawy dokonali prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, Rektor UW w latach 2005-2012 oraz prof. dr hab. Andrzej Majhofer. Komentarz do bogów starożytnych zgromadzonych na Olimpie wygłosiła w formie storytelling Barbara Strycharczyk, autorka programu „Ad fontes”.

Wykłady w drugiej części wygłosili: prof. dr hab. Piotr Girdwoyń, który mówił o morderstwach w mitologii, poruszając watki winy i kary, prof. dr hab. Katarzyna Marciniak, która pokazała, jak mitologia i mitologiczne wątki obecne są do dziś w naszym życiu, a także opowiedziała o swoim projekcie „Współcześni Argonauci”. Na zakończenie dnia popularnonaukowego festiwalu wystąpił prof. dr hab. Andrzej Wysmołek, który m.in. pokazał w formie eksperymentów na żywo, czym jest elektryzowanie ciał i jak działa piorun Zeusa.

Od pierwszego dnia festiwalowego, w hallu głównym i tuż przy punkcie informacyjnym można było obejrzeć wystawę towarzyszącą festiwalowi pt. „Mitologiczne Florarium. Opowieści o kwiatach Greków i Rzymian”. Kluczem przewodnim wystawy było 9 z 21 kwiatów wystepujących w mitach, z których aż 20 odnajdujemy także w Ogrodzie Botanicznym UW. Autorami wystawy są: Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Agnieszka Krzyk i Maciej Czeszewski. Wystawie towarzyszyła publikacja Mythology Colouring Book „Mitologiczne Florarium”, będąca połączeniem katalogu wystawy z książką do kolorowania, którą otrzymał każdy z Uczestników Festiwalu.